KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell + blyerts 7652587
*
nr 765 2587
Johan Kahl
(1831-1905), Sverige
Akvarell + blyerts, Johan Kahl, Visby & slite, 1894 & 1900, motivets mått: 18 x 12 & 18 x 25
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Utrop:
300 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 juni 2012
kl 19:41:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/6 19:50:05
1
300 kr
18/6 15:51:34
2
Vinnande bud
18/6 17:29:50
1
450 kr
18/6 17:30:03
1
550 kr
18/6 17:31:46
1
650 kr
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Johan Kahl
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Läs mer om Johan Kahl
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts johan kahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg visby & slite
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:20
-
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:36
-
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:23
-
7019 Akvarell
Elis Aidanpää, fjällmotiv. Signerad, daterad 64, a..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:24
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:06
*
Johan Kahl
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Läs mer om Johan Kahl
nr 765 2587
Johan Kahl
(1831-1905), Sverige
Akvarell + blyerts, Johan Kahl, Visby & slite, 1894 & 1900, motivets mått: 18 x 12 & 18 x 25
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 650 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 juni 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/6 19:50:05 | 1 | 300 kr |
18/6 15:51:34 | 2 | Vinnande bud |
18/6 17:29:50 | 1 | 450 kr |
18/6 17:30:03 | 1 | 550 kr |
18/6 17:31:46 | 1 | 650 kr |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Johan Kahl
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .Läs mer om Johan Kahl
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts johan kahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg visby & slite
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:20 -
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:36 -
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:23
-
7019 Akvarell
Elis Aidanpää, fjällmotiv. Signerad, daterad 64, a..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:24 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:06